на головну

центральна районна бібліотека

 • Нові надходження
 • Віртуальні виставки
 • Бібліотекарю
 • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
 • Видатні постаті Сокальщини
 • Василь Бобинський

  бібліотека для дітей

  інтернет центр

  Пункт доступу громадян до інформації;

  творчість наших читачів

  корисні лінки

  наш край

  контакти

  архіви

  книга гостей


  багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

  www.sokal.lviv.ua Сокаль і Сокальщина

   

   

  Google

   

  RAM counter  Творчість наших читачів

  Анатолій Покотюк (1951)

  художник, різьбяр, поет, філософ.
  Народився в с.Княже на Сокальщині. Художник, різьбяр по дереву, місіонер культури, директор музею «Людина. Земля. Всесвіт», який створив у м.Сокалі, і є філією Львівського музею історії релігії.

   

  Народився в 1951р. у с.Княже на Сокальщині, Львівської обл. Мистецьку освіту здобув у художньому училищі та в Українському поліграфічному інституті у м. Львові. Працює переважно в техніці різьби по дереву, інтарсії, захоплюючись мініатюрою, з особливою майстерністю підбирає породи дерев, використовуючи їхні природні кольори та фактуру.
  А.Покотюк - талановитий митець, ентузіаст, місіонер культури та незвичайна особистість. У 1985р. за його ініціативою був створений музей "Людина. Земля. Всесвіт" у м. Сокалі, який є філією Львівського музею історії релігії.
  На базі музею у 2000р. було створено Благодійну Духовно-мистецьку Фундацію А.Покотюка, метою діяльності якої є ознайомлення з досягненнями української культури, пам'ятками нашої історичної спадщини, а також засновано наукову, релігійно-мистецьку газету "Храм Серця".

  Виставки А.Покотюка проводились у Києві, Львові, Житомирі, Ніжині, Коломиї, Москві, в наукових центрах Підмосков'я, Рівному, Луцьку, Польщі.

  Художник добре відомий в Україні, але далеко за її межами в Англії, США, Канаді, Австрії, Австралії, Індії, Німеччині, Франції, Італії, Польщі, Угорщині, Болгарії та інших країнах.

  Роботи А.Покотюка є у приватних колекціях відомих людей - президентів України Леоніда Кравчука та Леоніда Кучми, президентів 9 держав Європи, міністрів України, папи Іоанна Павла II та релігійних діячів, Раджива Ганді, Святослава Реріха, вчених, космонавтів, першого українського космонавта Леоніда Каденюка, а також в багатьох музеях світу: музей Василя Курилика (Канада), музеї Реріхів (Нью-Йорк, Москва, Рига, Індія), музеї Ціолковського (Калуга, Іжевське), музеї космонавтики (Москва, Зоряне містечко, Житомир), музеї Г.Сковороди, Т.Шевченка, М.Чюрльоніса, Ф.Цандера, Музей І.Гончара (м. Київ) та багатьох інших.

  Митець учасник Всеукраїнських виставок, міжнародних конференцій в Україні і за кордоном, представляв Львівську мистецьку школу від Львівської Академії Мистецтв в м.Клівленді (США). Мистецькі твори А.Покотюка знаходяться в постійній експозиції Храму Людства в м. Халсіон (Каліфорнія, США).

  Художник відзначений дипломами та медалями, член Братства Києво-Могилянської Академії, у 2001р. за високохудожні мистецькі твори, створення музею "Людина. Земля. Всесвіт", значний внесок у розвиток культури та з нагоди 10-ї річниці Незалежності України нагороджений дипломом "Львівська Слава" та обласною мистецькою премією іі Святослава Гординського.

  Характерною особливістю творчості митця є те, що він вкладає в різносюжетні твори Святі Реліквії із Святих місць Світу, і тому на багатьох картинах А.Покотюка з'являються чудодійні образи на шклі, дереві, які повторюють зображення створених картин.

  За свідченням прихильників нетрадиційних методів лікування, навколо мініатюpи Анатолія Покотюка відчувається сильне позитивне біополе Художній Музей «Людина. Земля. Всесвіт» у м.Сокалі створено 1985 р. зусиллям подружжями Анатолія та Наталії Покотюк.

  У 1990 р. музей став філією Національного музею у Львові, з 1995 р. - філія Львівського музею історії релігії.
  Музей має безцінні духовні багатства: унікальні колекції творів мистецтва, різноманітні церковні реліквії, які дають можливість людям зрозуміти Велич Божественного і невіддільність людини від Всесвіту, її сутності як земної істоти так і космічної, поглибити релігійно-філософські погляди.

  У десяти музейних залах розгорнуті цікаві експозиційні виставки: «Людина і Всесвіт», «Свята Україна», «Ісус Христос - Найвеличніший із Синів Людства», «Під Покровом Божої Матері», «Що є Істина», «В пошуках Істини», «Космічне мистецтво», «Вчення життя -Поклик у Майбутнє», «Тарас Шевченко - Апостол Правди і Світоч Духу», «Києво-Могилянська Академія».

  В Музеї експонуються унікальні стародруки, які розповідають про світобудову, нашу Планету і життя на ній, оригінали робіт художників-космонавтів Володимира Джанібекова, Олексія Леонова, художника-фантаста Андрія Соколова, одного із засновників космічного мистецтва Бориса Смирнова-Русецького, київського художника Володимира Козара, художників-космістів світу.

  Науковці Музею постійно ведуть пошукову, збиральницьку та дослідницьку роботу над матеріалами історії церков Сокальщини, життя і діяльності духовних просвітителів та культурних діячів, по крупинці відроджують їх образи у народній пам'яті.

  У фондах Музею зберігаються документи з історії Сокальщини ХVІІ-ХІХ ст. рідкісні матеріали про відомого українського композитора о.Віктора Матюка (родом із с.Тудорковичі Сокальського району), матеріали з історії церков Сокальщини, про духовних просвітителів та культурних діячів, кераміка відомого майстра XIX ст. Василя Шостопальця, зразки унікальної сокальської вишивки, предмети вжитку ХІХ-ХХ ст.

  В експозиції є священні реліквії з Єрусалиму, Назарету, Вифлеєму, Люрду, а також Зарваниці, Почаєва та інших місць з'явлення Божої Матері в Україні і світі.

  Окремо слід виділити експозицію, присвячену спільному українсько-американському експерименту в Космосі і першому українському космонавту Леоніду Каденюку, який відвідав Музей 29 вересня 1999 р.

  В одному з експозиційних залів Музею, присвяченому Т.Г.Шевченку, знаходяться унікальні видання творів великого Поета: Кобзарі (С-Петербург, 1867 та Женева, 1878 р.р.), найменший Кобзар (Краків, 1940 р.). Повне видання творів Т. Шевченка (Львів, 1936 р.) та інші унікальні експонати.

  Справжньою перлиною Музею є колекція художніх творів Анатолія Покотюка, талановитого митця й ентузіаста, місіонера культури, незвичайної особистості, які вражають професійних митців, науковців, звичайних людей.
  Авторські праці А.Покотюка добре відомі як в Україні, так і за її межами: Польщі, Німеччині, Голландії, Бельгії, Угорщині, Канаді, США, Англії, Франції, Австрії, Індії, Австралії та інших країнах. Його праці є у багатьох музеях світу та приватних колекціях відомих людей - президентів України, президентів 9 країн Європи, міністрів України, Папи Івана Павла II, Патріарха Філарета, Кардинала Любомира Гузара та інших релігійних діячів, вчених, космонавтів. Три художні праці А.Покотюка були вручені Прем'єр-міністру Індії Радживу Ганді.

  Митець учасник багатьох Всеукраїнських виставок, міжнародних конференцій в Україні і за кордоном, представляв львівську мистецьку школу від Львівської Академії Мистецтв в м.Клівленді (США). Мистецькі твори А.Покотюка знаходяться в постійній експозиції Храму Людства в м.Халсіон (Каліфорнія, США).

  Художник відзначений дипломами і медалями, член Братства Києво-Могилянської Академії.
  Роботи Анатолія Покотюка вирізняються не лише майстерним різьбленням на дереві або поєднанням обох технік: різьби та інтарсії, але й незвичайністю і неймовірністю чудоявлень, а це: відбитки на шклі, чудодійні квіти, які експонуються поряд з роботами, на яких, ніби копії різьблення, ті самі образи, що відкриває нам нові грані бачення, глибини людського пізнання. Так Божественний вогонь об'єднує всі енергії Добра і Світла, усього живого і сущого.

  За свідченням прихильників нетрадиційних способів лікування, навколо мініатюр Анатолія Покотюка відчувається позитивне сильне біополе, яке, за словами народної артистки України Ніни Матвієнко, є «промінцем Світла», і той, хто «торкається» творчості художника, забирає від нього все добре, адже «дерево служить Анатолію, як молитва».

  Музей «Людина.3емля. Всесвіт» зайняв визначне місце у духовному і культурному житті Сокальщини і України. Він став духовно-мистецьким центром, місцем проведення державних, релігійно-громадських заходів, а також науково-методичним центром допомоги освітнім закладам з висвітлення релігієзнавчих, краєзнавчих питань музейними засобами.

  Щорічно тут проходять стажування студенти вузів України.

  Множаться плодотворчі зв'язки Музею з науковими і культурними інституціями України і світу (Музей В.Курилика, Канада; Музей Українського мистецтва, Мельборн, Австралія; Музеї М.Чюрльоніса, Литва (Каунас, Друскінінкай); Музей Космонавтики м.Житомир; Музеї Т.Шевченка (с.Шевченкове, Канів, Київ); Музей Івана Гончара (Київ) та з іншими музеями -США, Німеччини, Італії, Франції).

  На базі Музею створено Благодійну Духовно-мистецьку Фундацію Анатолія Покотюка, метою діяльності якої є ознайомлення з досягненнями української культури, пам'ятками нашої історичної спадщини, збереження, захист, популяризація творів літератури та мистецтва минулого і сучасного, а також сприяння діяльності Музею на рівні сучасного розвитку Музеїв та музеєзнавства, забезпечення його існування на Майбутнє.

  Навіть не дивлячись на труднощі, які переживає культура в Україні, в Музеї здійснено капітальний ремонт експозиційних залів за власні кошти, а також спонсорів і доброчинців.

   

  Майстер різця прославив Сокальщину

  Кажуть, коли народжується дитина до неї прилітає ангем аби обдарувати немовля талантом. Особливо щедрим він був до маленького Анатолія, який народився в 1951 році в селі Княже. Мистецьку освіту хлопець здобув в художньому училищі та Поліграфічному інституті ім. Федорова у м. Львові. Він став художником, різьбярем, поетом, богословом, філософом. Відомий український журналіст В. Лапікура назвав його «Знаком запитання серед мільйонів знаків оклику». І справді, він людина особлива, яка духовно багата та вміє більш чуттєво, ніж інші, сприймати природу та оточуючих.

  Сокальський митець серцем відчуває природній малюнок волокон дерева, таїну, яка криється в ньому. У майстерних руках воно оживає і розповідає про події тисячолітньої давнини.

  – Дерево дихає енергією, – каже п. Анатолій. – Ось чому воно є матеріалом моїх творів.
  Для створення своїх ікон майстер не шукає особливих порід дерев. Майбутню глибину і силу він, схоже, здатний розгледіти в звичайнісінькій дубовій дощечці, підібраній серед відходів меблевого виробництва.

  Художник обдарований якимсь особливим внутрішнім зором. Без окулярів чи будьяких оптичних приладів створює унікальні мініатюри – не більше 5 мм у діаметрі. На перший погляд, це звичайні дерев’яні кружечки. І тільки через збільшуване скло можна побачити образи Матінки Божої, Ісуса Христа, євангелістів та апостолів, портрети видатних особистостей.

  Анатолій Покотюк працює переважно в техніці різьби по дереву й інтарсії, захоплюється мініатюрою. Він майстерно підбирає види дерев, орієнтуючись на природні барви та фактуру. Прикметною властивістю робіт на релігійну тематику є те, що вони мають не тільки художню цінність, але й сакральну: в них вкладено реліквії з різних святих місць світу, відповідні до суті й духу твору. За 40 літ творчої плідної праці А. Покотюк створив цикл художніх робіт: «Людина. Земля. Всесвіт» (1976–1981), «Всесвіт. Життя. Розум» (1979), «Вогняне вчення – поклик у майбутнє» (1982–2000), «Єдність природи» (мікро і макросвіту, 1983), «Тарас Шевченко – апостол праці і світоч духу» (1990–1996), «КиєвоМогилянська академія» (1992), «Під Покровом Божої Матері» (1993), «Жінкивеликомучениці у християнському віровченні» (1995), «Чудотворна Сокальська Божа Мати» (1996), «Первосвященик Бога Всевишнього Мельхиседек» (1999–2003), «Хай святиться ім’я Твоє» (2009-2011).

  Художник пофілософськи осмислює життя, виражає у своїх працях минуле, сучасне і майбутнє людства, гармонію світу, пізнання Всесвіту.

  Основною його характерною рисою є  космічність, глобальність сприйняття. Ці праці умовно можна поділити на такі, що створені за мотивами інших митців (наприклад, євангеліста Луки, В. Васнецова чи невідомих іконописців минулого), й оригінальні. У перших автор, не порушуючи канонічності, своєрідно передає матеріальну структуру, часто надаючи зображенню нових відтінків і контрастів. Це допомагає краще, повніше й об’ємніше сприймати як оригінал, так і відповідникінтарсію. У других же вражає глибина задуму й гострота почуттів. Захоплення чоловіка різьбою по дереву розділяє й дружина Наталія, яка є його вірною помічницею.

  Уже 26 років Анатолій Покотюк – директор музею «Людина. Земля. Всесвіт». Завдяки цікавим експозиціям, які розміщені у виставкових залах, зокрема: «Людина і Всесвіт», «Свята Україна», «Під Покровом Богородиці», «У пошуках Істини» він заслуговує на увагу туристів та гостей міста.

  Адже музей зберігає унікальні стародруки, картини вітчизняних художниківкосмонавтів, зразки сокальської вишивки, предмети національного побуту минулих століть. Його відвідувачі проводять хвилини роздумів над картинами, пізнають філософію митця, закони усього сущого, за якими живе сам автор і, про які нам розповідає у мініатюрах та картинах.
  Багато шанувальників таланту сокальського майстра вважають, що колекція робіт Анатолія Покотюка – перлина його музею. Особливе місце посідає розпочатий ще 1990 року цикл «Ісус Христос – найвеличніший із синів людства». Назви окремих робіт – «Хто вірує в Мене, той вірує в Отця Небесного», «Я Світло Світу», «Уста Небесні кажуть», «Я Син Землі в ім'я Істини Небес», допомагають зрозуміти велич божественного, невід’ємність людини від Всесвіту.

  Особливу увагу, на мій погляд, привертають роботи циклу «Свята Україна» та експозиції, присвячені Пресвятій Богородиці. Митець створив понад 50 авторських ікон для майбутнього пантеону Богородиці в Сокалі. Серед них значиме місце займають цикли львівських та волинських ікон, ікони гори Афон. В них вкладені реліквії зі святих місць світу та вони посвячені у храмах Сокаля, України, на Святій Землі, у Ватикані. В іконах Божої Матері художник відтворює Пречисту Діву Марію в різних обставинах, її духовне життя. Іноді на обличчі Богородиці зображена блага усмішка або тихий стражденний смуток. Через що вони випромінюють Божественне Світло і Благодать, що створює особливу теплу ауру навколо робіт. Серед них близькі для сокальчан – «Сокальська Божа Мати», «Тартаківська Божа Матір», «Белзька Богородиця», які колись були святинями сокальської землі. І нині вони дорогі мешканцям старовинного міста над Бугом, і допомагають черпати ласки з невичерпного джерела божих благодатей, зміцнюючи віру, надію і любов. У деяких іконах бачимо складні художні композиції, які органічно поєднують християнську і національну символіку, час нинішній і час вічний, людське і Господнє. А за тим постає Україна, устремління поколінь.

  Невтомний майстер різця, Анатолій Стратонович збагатив образотворче мистецтво не тільки у жанровому відношенні, різновидності техніки, унікально та вишукано поєднавши різьбу з інтарсією, але й відшукав свій власний мистецький стиль.

  Митець нагороджений багатьма дипломами та відзнаками. Його роботи свого часу поповнили приватні колекції відомих людей – Папи Римського Іоанна Павла II, Любомира Гузара та інших релігійних діячів, президентів дев’яти країн Європи, вчених, космонавтів, політиків…

  Виставки ікон сокальського майстра проходили в Києві, Львові, Польщі, США, Італії, Канаді, Австрії, Австралії, Індії, Німеччині, Угорщині, Франції. Твори Анатолія Покотюка нині є у багатьох музеях світу. Сокальщина може гордитися, що має такого митця.

  роботи Анатолія Покотюкароботи Анатолія ПокотюкаЛюбов ПУЗИЧ

  Пузич Л. Майстер різця прославив Сокальщину: Анатолій Покотюк / Л.Пузич//Голос з-над Бугу.-2011.-7 трав.

   

  „Щоб до останньої хвилини
  любили Ви і Вас любили”

  Кожен з нас приходить на цей світ з якоюсь місією. І добре, коли відразу розпізнаємо, якою дорогою нам іти. Анатолій Покотюк ще з юних літ запам’ятав слова своєї тітки: «Не кожному, синку, вдається віднайти квітку своєї мрії, бо потребує вона важкої праці, недоспаних ночей, болючих роздумів і переживань. Але коли вже знайдеш свою мрію, станеш сильним і щасливим і горе буде півгорем, і людям приноситимеш радість».

  В його житті так і сталося: митець знайшов свою, єдину дорогу, якою, не звертаючи, йде ось уже сорок років. Мистецьку освіту здобув в Івано-Франківському училищі. І вже тоді довів викладачам, що має хист до різьби по дереву: воно заграло в його руках. За дипломну роботу «На звільненій землі» юнаку присвоїли п’ятий розряд (найвищим був четвертий). За цю роботу і картинуінтарсію «Біла Тиса» молодого різьбяра відзначили двома бронзовими медалями ВДНГ. Потім було навчання у Львівському поліграфічному інституті ім. І. Федорова. Відомий журналіст В. Лапікура так писав про А. Покотюка: «Знак запитань серед мільйонів знаків окликів».

  …Так розпочала розповідь про сокальського митця Руслана Антонюк, ведуча вечора, присвяченого 60річчю від дня народження Анатолія Покотюка. Присутні в залі районного Народного дому (а він був переповнений) ще раз підтвердили: митець має багато друзів. І вони того вечора не шкодували добрих слів для нього. Гості приїхали з Червонограда і Львова, Луцька і Києва, Чернігівщини і Польщі… Бо як сказав художник Володимир Козар, людину треба шанувати при житті, що мало у нас роблять. Так, Анатолій Стратонович – щаслива людина: чотири десятиліття він радує людей своїм мистецтвом. Його роботи нині є в експозиціях музеїв Києва, Польщі, Канади, США…, приватних колекціях визначних політиків, служителів церкви, космонавтів, артистів… Як відзначив Володимир Козар, митцю вдалось знайти форму Космосу. Це – поєднання матерії і духу. Його роботи з дерева – це одухотворений Космос, вільний, безмежний. А. Покотюк створив у Сокалі унікальний музей «Людина. Земля. Всесвіт». Сюди приїжджають здалека, щоб, як сказав праправнук Великого Кобзаря Микола Лисенко, зарядитися позитивною енергією, яка дає сили жити і творити. Унікальний і пантеон Богородиці, який створює сокальський митець. Коли людина відкриває себе перед Богом так, як А. Покотюк, то стає потрібною людям, робить цей світ кращим – відзначив єпископ Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїл Колтун, який одним з перших вітав ювіляра, і побажав, щоб Всевишній дав йому нових сил до творчості. Його доповнив митрофорний протоієрей, настоятель церкви св. ап. Петра і Павла Ярослав Кащук: культура, мистецтво покликані оживити душу людини, зробити її добрішою, кращою. Він розповів як у радянські часи не міг знайти художника, який би намалював образ – в той час краще продавались картини з русалками. І тоді Бог скерував його до А. Покотюка. Відтоді стали співпрацювати, створили духовномистецьку фундацію.

  Анатолій Покотюк створив такі цикли як «Людина. Земля. Всесвіт», «Всесвіт. Життя. Розум», «Т. Шевченко – апостол правди і світоч духу», «Свята Україна», «КиєвоМогилянська академія», «Під покровом Божої Матері», «Чудотворна сокальська Божа Мати», «Хай святиться ім’я твоє»… Вони справді гідні подиву, мають чудову ауру, заставляють нас задуматись про сенс життя. Такі роботи може створити тільки справжній митець, філософ. Людина є великою не через те, що має, чи чим є, а чим ділиться з людьми. Ці слова Івана Павла II нагадав головний редактор видавництва «Норбертінум» (м. Люблін, Польща) Пьотр Санетра, вітаючи ювіляра. Вітання від польських друзів також висловив депутат повітової ради м. Грубешів Збігнєв Долєцкі, а поетеса Станіслава Бурда зачитала свій вірш. А. Покотюк щедро ділиться з людьми своїми думками, роботами, постійно підкреслює особливу роль України у світових процесах. Його любов до Батьківщини, патріотизм видно у всіх роботах. Це відзначали, зокрема, голова Сокальської райдержадміністрації Микола Мисак, начальник обласного управління культури Львівської ОДА, народний артист України Сергій Бурко, голови районної ради Ігор Дацюк, міської – Богдан Зарічний. За вагомий внесок у розвиток культури, музейної справи, патріотизм А. Покотюк нагороджений почесними грамотами обласного управління культури Львівської ОДА, Сокальських райдержадміністрації та районної ради.

  Ювіляра щиро вітали працівники Львівського музею історії релігії та червоноградського філіалу, голови Сокальської районної організації та міського осередку Союзу українок Ірина Мандрик та Надія Мельник, родичка з м. Локачі Лідія Гура. Було багато квітів, сувеніри, серед яких і роботи вихованців Терешківської школи для обдарованих дітей. Присутні подивились фільм про життя і творчість митця, почули щире захоплення його творчістю народної артистки України Ніни Матвієнко, яка побувала у музеї «Людина. Земля. Всесвіт», відгуки про роботи митця відомих людей, зокрема народного депутата України Ярослава Кендзьора, посла України у США Юрія Щербака та інших.

  С. Бурко приїхав привітати ювіляра з відомим академічним камерним оркестром «Віртуози Львова», якому митець пророкував велике майбутнє. Львівські музиканти подарували ювіляру твориА. Моцарта та Й. Штрауса. Чудовий дует баяністів у складі Валентини Піскляк та Романа Козярського виконав «Старовинну галицьку пісню» та твір А. П’яццолли «Забуття», прекрасні ансамблі «Гармонія душі» та «Любисток» – українські пісні.

  Перед нами відкрилась ще одна грань А. Покотюка – поетична. Його, сповнені філософського і релігійного змісту, поезії читали юні декламатори гімназії ім. О. Романіва. На честь ювіляра прозвучали вірші Захарія Гнідця, Володимира Полянчука, Любові Бенедишин.

  На закінчення вечора зал дружно заспівав ювіляру «Многая літа».

  Вечір, в організацію якого багато сил і душі вклала дружина, вірний друг і помічник митця Наталія Покотюк, вдався на славу.

  Валентина БЛУДОВА.

  Анатолій Покотюк - ювіляр!

  Анатолій Покотюк - ювіляр!


  Анатолій Покотюк - ювіляр!


  Анатолій Покотюк - ювіляр!

   Блудова В. „Щоб до останньої хвилини любили Ви і Вас любили” :[ Анатолій Покотюк – ювіляр] / Валентина Блудова; Фото Ігоря Шибанова //Голос з-над Бугу.- 2011.- 8 лист. – С. 2.

  Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського