на головну

центральна районна бібліотека

 • Нові надходження
 • Віртуальні виставки
 • Бібліотекарю
 • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
 • Видатні постаті Сокальщини
 • Василь Бобинський

  бібліотека для дітей

  інтернет центр

  Пункт доступу громадян до інформації;

  творчість наших читачів

  корисні лінки

  наш край

  контакти

  архіви

  книга гостей


  багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

  www.sokal.lviv.ua Сокаль і Сокальщина

   

   

  Google

   

  RAM counter  Творчість наших читачів

  Юрій Едуардович Губені(1960)

  Вчений економіст, публіцист, доктор економічних наук
  професор кафедри права і підприємництва
  Львівського державного аграрного університету.
  народився 12 вересня 1960 року в містечку Угнів Сокальського району.

    

  УГНІВ ПИШАЄТЬСЯ СВОЇМ ЗЕМЛЯКОМ

  В середині вересня виповнюється 50 років від дня народження відомого вченого-економіста, публіциста, доктора економічних наук, професора, академіка УАЕН Юрія Едуардовича ГУБЕНІ, уродженця Угнова. Тож наш кореспондент запитав ювіляра про найголовніше - вченим-економістом, публіцистом, доктором економічних наук, професором, академіком УАЕН Юрієм Едуардовичем ГУБЕНІ

  - Юрію Едуардовичу, що для Вас ювілей, який незабаром відзначатимете в колі друзів, колег та рідних?

  - Ювілей - це доволі цікава дата. Ми не раз чуємо сорокарічний ювілей, сімдесятирічний ювілей, це не вірно. Адже насправді, якщо керуватись наймудрішою і найавторитетнішою Книгою усіх часів - Біблією, то ви побачите, що термін “ювілей” має чітке окреслення. А як відзначати ювілей, що робити чи не робити у ці дні - теж виписано. Ювілей ключовий період життєвого і господарського циклу за Старим Заповітом. Сім разів по сім років працюй - ось і матимемо 49 років, а далі матимеш нагороду - нічого не сій, не утримуй не турбуйся, Бог подбає про тебе. Отже, ювілей - це 50 років. В цей час кожен повинен повернутись хоча б на трохи у свої витоки, врегулювати усі відносини власності, пробачити усі борги та розрахуватись або отримати відпущення за власні зобов'язання. Це - немов би початок нового часу у житті людини. Тому й дивлюсь на ювілей як на своєрідний підсумок: що хотілось зробити, а чого досягнув насправді? Чого прагнув, а чим вдовольнився? Загалом відчуваю задоволення від зробленого, але разом з тим знаю - можна було б досягти більшого.

  - Який слід у Вашому житті залишив старовинний Угнів?

  - Угнів, - це моя батьківщина, місце народження і формування. Думаю, що на відсотків 60 залишаюсь угнівчанином. Найперше - це дивне розташування, історія та аура Угнова. Коли після захисту доктор-ської дисертації перечитував твори Івана Франка, натрапив на відомий тепер нарис про ремісництво в Угнові. Але яким чином в школі чи в районі про це не говорилось жодного разу? Маємо грандіозну “Історію міст і сіл України”, краєзнавчі описи, де про цей факт немає навіть найменшої згадки. Мовчали про це й на уроках літератури. Дивне ігнорування.
  Одночасно, Угнів – мій біль і моє неза-доволення. Видається - найменше місто має бути найбільш доглянутим. Але все навпаки - забутий Богом і людьми Угнів важко долає ці останні роки. Розбиті вулиці, суцільне безробіття, пошкоджена природа. І це поряд з кордоном, поряд з Європою. Пробував привер-тати увагу чиновників та урядовців - але їм не до того. А питання б вирішили дві справі: невеликий прикордонний перехід та формування цілісного музейного містечка. Де ви знайдете такий костел, таку величну церкву, залишки оборонних валів, механічний водний млин? А що хто знає про підземелля Угнова, маєток на Боженці чи історію пагорба Бартишка? А якщо дещо повернути з минулої слави річці Солокії? Це в сукупності може сформувати таке привабливе місце для туризму, візитку культури малих міст Галичини. Тому, користуючись нагодою, запрошую керівників району - приїжджайте в Угнів!
  Напевно значний слід залишила Угнівська школа та її вчителі. Ось вона, ця школа, потребує чи не найпершої уваги. Запущена, майже втрачена для розвитку. Але не треба будувати нову і сучасну. Ця будівля, що є пере-пов-нена історичним духом та академічністю, тому розумна реконструкція з добудовою спортзалу та ще одного корпусу були б доречними. В цій школі були чудові педагоги та доволі цікавий і харизматичний директор. Виділити когось було б не доречно - це був колектив.

  - Як потрапили у науку, що цьому передувало?

  - Шлях у науку, як і у вищу школу, був не прямолінійним. В школі я марив спортом (ось якими небезпечними є добрі вчителі фізичного виховання), але всі надії та спроби поступити у ВУЗ завершались поразкою. Це було боляче. Зараз, коли оцінюєш з певної позиції, то запитую - хто ж тоді поступав, якщо майбутньому професору дорогу закривали щільно? Служба у війську та більш реалістичний вибір завер-шились навчанням в Львівському сільськогоспо-дарському інституті. Як мені сподобалось навчання! Скільки я тоді всього прочитав. Був добрим студентом - входив у п'ятірку кращих випускників факультету. Вирішив почекати з аспірантурою. Навчений до роботи не побоявся скерування на Волинь. Волею направлення опинився у селі Озютичі Локачинського району. Видається поряд - від Сокаля 60 км, але яка разюча відмінність в облаштуванні та способі життя. І село, і колгосп були в такому запущеному стані! Майже весь перший рік “не вилазив” з гумових чобіт. Команда у нас підібралась молода та активна. Тому результати не заба-рились. Через чотири роки все змінилось невпізнано: із збиткового господарство стало високопри-бутковим, в селі з'явились водогін, асфаль-това дорога, освітлення, радіофікація, дитячий садок, 20 нових будинків. Навіть церкву почали будувати! Успіхи окрилювали.
  Однак коли запросили до роботи в рідний Інститут - погодився. Далі звична наукова кар'єра. Починав з викладача-стажиста із окла-дом в 104 крб. (це в 6 раз менше попередньої опати). В 1994 році захистив кандидатську, а у 2005 р. - докторську дисертації. В належні термін отримав наукові звання доцента  (1997 р.) та професора (2006 р.). Можу неприховано похвалитися, що в поточному році обраний академіком Української академії економічних наук (про що писав "Голос з-над Бугу"). Але між цими рядками майже 270 наукових публікацій, стажування в США, Фінляндії, Чехії та Польщі. Доля зводила з багатьма людьми - тому весь час вчився і надалі вчуся. Така доля викладача.

  - Чим сьогодні Ви зайняті?

  - Три процеси відбуваються одночасно: Звичайна робота в університеті. Домашня господарка та щоденні виснажливі поїздки з Радехова до Дублян та у звороті. Підготовка до ювілею.

  - Як ви відзначатимете ювілей?

  - Про останнє дещо детальніше - вирішив відмовитись від звичних гучних забав. Зробив дещо оригінальне - спільно з колегами- науковцями підготовили ювілейний збірник наукових праць на тему еконо-мічних перетворень на селі. Адже окрім ювілею, ще виповнюється 20-річчя двох подій - початку роботи в вищій школі та започаткування аграрної реформи на Львівщині. Думаю, такий збірник буде цікавий для науковців, управлінців і практиків. А по лінії Академії наук вийде бібліографічний покажчик моїх праць - це теж чимала книжка.

  - Які ваші уподобання та як проводите вільний час?

  - Чим далі живу, тим більше ціную вільний час. Навіть побути в самоті - це часом задоволення. А добрі книги, хай навіть з економіки, теж милі і бажані. Утримую з сім'єю город і маленьку господарку (можливо, це щоб не поривати зв'язку з сільським господарством). Предмет гордості - помідори, які успішно вирощую з дня приїзду у Радехів.
  А ще з дружиною Оксаною (вона вчителька біології), організували і ведемо учнівський екологічний клуб "Еко-Лайф". Це ціла глиба учнівських ініціатив з охорони природи. Діяльність клубу добре відома не лише в Україні, але й в Європі. Але в клубі я не професор, а немов би  асистент - привезти, організувати, домовитись. Однак як приємно бачити, що молодь не байдужа до природи.

  - Що б побажали собі...

  - Принципово їх не люблю. Людей відчуваю дуже добре, тому легко можу уявити справжні помисли. На мою думку, публічні побажання - це молитви ні до кого. Значно ціннішим даром є помолитись за людину, побажати у цій молитві чогось дуже потрібного. Ось для прикладу - у нас не прийнято бажати розуму. Чому? А він так потрібен, і завжди. А друга пересторога - справді важливі і значимі речі не варто виносити на публіку. Є невмирущі людські цінності: мораль, віра, сім'я, родина, рід - ми їх маленькі, але відповідальні частинки. Однак все це має бути глибоко інтимне.

  - Які плани на майбутнє і декілька слів на завершення.

  - Власне життя не планую. Це безнадійна затія, знаючи що все в руках Божих. Хотілося б найлижчим часом завершити великий підручник з підприємництва. З стратегічних питань - це житло. На жаль, за роки сумлінної праці залишаюся фактично професором безхатченком. Можливо, порину у стихію місцевих виборів. Сподіваюсь щоранку вставати, дякувати Богу за день і прожити його як належиться.

  Мої щирі вітання землякам із Сокальщини, особливо - угнівчанам. Мала батьківщина залиша-ється такою все життя, але її притягальна сила лише зростає. Мир і благополуччя вашим домівкам!

  Розмовляв Василь СОРОЧУК.  На знімку: Юрій ГУБЕНІ.

  Сорочук В. Угнів пишається своїм земляком /інтерв’ю з відомим вченим-економістом, доктором екон. Наук, провесором, академіком УАЕН Ю.Е. Губені //Голос з-над Бугу.- 2010.- 10 вер.

   

  Академік з Угнова

  Понад два десятки років у Львів­ському національному аграрному університеті працює виходець з Угнова Губені Юрій Едвардович. Він цікавий і активний науковець, громадський діяч та публіцист. За­раз, як доктор економічних наук, професор, очолюе.кафедру права підприємництва. Його перу нале­жать понад дві з половиною сотні наукових праць, декілька моногра­фій, підручників та навчальних по­сібників. Науковий доробок цього вченого відомий не лише в Україні, але й у Польщі, Чехії та навіть да­лекій Швеції. Пройшовши трудовий шлях від тракториста до відомого  науковця, Юрій Едвардович з особливою любов'ю розповідає про свій рідний Угнів. Можливо са­ме завдяки його наполяганням громадськість дізналась про мало­відому публікацію Івана Франка про шевські майстерні в цьому історичному містечку.

  Нещодавно кафедра вітала про­фесора Юрія Губані з черговим науковим здобутком - обранням академіком Української академії економічних наук. Саме так ця ав­торитетна наукова установа від­значила творчий доробок вашого земляка в переддень його ювілею.

  Хочеться «надіватись, що творчий доробок вихідця з Угнова, академі­ка Юрія Губені й надалі поповню­ватиметься шхавими розробками та працями. А наші слова вдячнос­ті за виховання невгамовного дос­лідника, доброго організатора та талановитого вченого нехай по­траплять до його батьків -ІЕдварда Йосиповича та Катерини^їитрів-ни Губені, що мешкають в Угнові.

  Анатолій ІВАНОВ, доцент, заступник завідувача кафедри прав» і підприємниц­тва Львівського НАУ

   

  Іванов А. Академік з Угнова [про акад. Губені Ю.Е. ] //Голос з-над Бугу.- 2010.-4 черв.

   


   

  Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського