на головну

центральна районна бібліотека

  • Нові надходження
  • Віртуальні виставки
  • Бібліотекарю
  • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
  • Видатні постаті Сокальщини
  • Василь Бобинський

    бібліотека для дітей

    інтернет центр

    Пункт доступу громадян до інформації;

    творчість наших читачів

    корисні лінки

    наш край

    контакти

    архіви

    книга гостей


    багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

    www.sokal.lviv.ua Сокаль  і  Сокальщина

     

     

    Google

     

    RAM counter



    Бібіліотека для дітей

    Із забуття до вічності

    (Про начальника штабу УПА-Південь В.Процюка - "Кропиву", уродженця с. Городиловичі Сокальського р-ну)

    Нечай Б.
    Голос з-над Бугу , 1995, 28 червня

     

    Десятки молодих хлопців і дівчат с. Завишня брали участь у визвольних змаганнях за волю України в лавах УГА і УПА. Юнаки, яким виповнилось по 17-18 років, добровільно ставали на захист Батьківщини і віддавали за неї своє молоде життя.
    Велику жертву на олтар свободи поклало наше село . В боях за незалежність України полягло 56 мешканців Завишня, 6 наших мешканців безневинно загинуло від рук польсько-більшовицьких терористів.

    Із 35 стрільців УГА, які пішли у 1918-1920-х роках на фронт, --16 загинуло, із 62 стрільців УПА – 40 не вернулися додому. Окремі родини втратили 2-3-х членів сім'ї.

    Завишенці в лавах УГА боронили від польських напасників Західно-Українську Народну Республіку, захищали від більшовицьких орд Київ. Вони воювали в складі УПА на Холмщині і Підляшші, на Закерзонні і в Карпатах, в лісах Волині і Галичини.

    Могили наших земляків розкидані по всій Україні, скрізь, де йшли запеклі бої з російсько-польсько-німецькими окупантами. Їх тіла, поховані найчастіше таємно, в с. Шпиколоси, Варяжі, м. Великі Мости, на Холмщині, в Карпатах, на Тернопільщині.

    В боях з загарбниками завишенці проявляли справжній героїзм. Вони не здавалися в полон, не відступали. Хочу навести декілька епізодів з боїв, в яких брали участь наші земляки. Коли в бою з військами НКВД коло с. Шпиколоси загинув стрілець УПА Володимир Кавшо, то то його брат Степан, якому було дано наказ відступати, заявив: “Загинув брат – нема й мене”. Він, стоячи з кулеметом в руках, прикривав відступ боївки, поки більшовицька куля не вразила його на смерть. Завдяки йому стрільці боївки пробилися через кільце оточення.

    За особливу увагу і героїзм, перемоги здобуті в боях, велику славу серед стрільців УПА мав курінний Василь Василяшко (“Перемога”). В. Василяшко пройшов добрий військовий вишкіл в батальйоні “Нахтіхаль”. У 1943 р. він створив боївку УПА. Воював на Холмщині. Брав з боями Посадів, Лащів, Острів. Проводив бойові операції під Львовом. Командування УПА нагородило його найвищим Золотим Хрестом Бойової Заслуги.

    Прийняли смерть , але не здалися полякам живими у вересні 1947 року 6 стрільців боївки УПА: брати Василь і Микола Дячишин, Михайло Литвин, Петро Мисик, Павло Кіх, Василь Федун.

    В безвихідному становищі, коли поляки оточили криївку, щоб не здаватися в полон, найтвердіший із них Василь Дячишин, на прохання брата Миколи і його товаришів, постріляв їх. Потім застрілився сам.

    Про трагедію в криївці на завишенських полях розповів полякам на слідстві стрілець Михайло Гнатюк, в криївці він був поранений і непритомний взятий в полон. Поляки повісили М. Гнатюка в м. Замості. А тіла героїв відвезли до Варяжа. Місце поховання їх невідоме. Родичі загиблих, побратими по зброї просять всіх, хто знає, де поховані наші земляки, відгукнутися.
    Ветерани УПА, члени осередку Руху с. Завишня в жовтні 1991 року на місці загибелі героїв встановили металевий хрест і табличку з іменами полеглих. Щорічно 14 жовтня , в річницю зародження УПА, на місці загибелі боївки о. Іван відправляє панахиду.

    Безстрашно боролися з окупантами в лавах ОУН-УПА наші жінки:санітарки Софія Прихідько, Софія Шавара, Софія Кшебісь, зв'язкова Марія Кіх.

    Не менший героїзм і твердість руху проявили багатолітні в'язні сибірських таборів стрільці УПА, які пораненими були взяті в полон, -- Василь Макара, Василь Кіх, Василь Михалечко, Микола Кузьмяк.

    Все менше залишається серед живих стрільців УГА і УПА. Серед них 94-річний стрілець УГА Михайло Рудко, стрільці УПА: Василь Макара, Григорій Гулявський, Павло Гулявський, Микола Кузямяк, Павло Гуменчук, Іван Дикий, Василь Легенький, Степан Рудко, Василь Михалечко, Василь Макар, Василя Карпович, Микола Смулка. Померли, але дочекалися свободи Степан Гнатюк, Павло Нечай.

    Були у Завишні, як і в кожному західноукраїнському селі невинні жертви. При спробі перейти Західний Буг у 1939 р. прикордонники вбили Федора Гнатюка. В 1944 р. поляки закатували Василя Кінаха, вбили Василя Кузьмяка, його матір Параскевію Кузьмяк, Юлію Кінах, Івана Гнатюка, Степана Петровича.

    Ми повинні записати до Книги Пам'яті спогади побратимів по зброї, рідних і близьких про кожного стрільця УГА і УПА, про кожну жертву польсько-більшовицького терору.

    Село завжди пам'ятало своїх героїв. Літом 1932 р. молодь Завишня на цвинтарі за одну ніч населяла символічну Стрілецьку могилу і встановила меморіальну плиту.

    Поляки не один раз намагалися знищити могилу. Вони розбили меморіальну таблицю. Але могилу завишенці зберегли.
    Вночі 19 серпня 1989 року онуки стрільців УПА під керівництвом члена Руху Василя Мигала відновили Стрілецьку могилу, о. Іван її посвятив. На посвяченні Стрілецької могили виступив церковний хор. Агенти КДБ, працівники райкому КПУ не пропускали людей з Сокаля і навколишніх сіл на посвячення Стрілецької могили. Вони перегородили під'їзд до села вантажними автомашинами, обривали проводи мікрофонів. Але, незважаючи на перепони більшовицької влади, завишенці першими в районі відновили і посвятили Стрілецьку могилу. А в 1991 році за проектом Василя Мигаля ветерани УПА, члени осередку Руху і Товариства “Просвіта” збудували і 24 листопада відкрили на могилі меморіальний комплекс.

    До Стрілецької могили не заростає стежка, члени Руху, Товариства “Просвіта” в річницю проголошення ЗУНР, на день Незалежності України проводять на могилі мітинги. Священик відправляє панахиди.

    Стрільці Братства УПА, члени осередків Руху Товариства “Просвіта” с. Завишня пропонують відкрити в газеті “Голос з-над Бугу”Сторінку Пам'яті Сокальщини та надрукувати поіменні списки стрільців УПА і УГА, які полягли за незалежність України, а також список невинних жертв польсько-більшовицького терору.

    Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського