на головну

центральна районна бібліотека

  • Нові надходження
  • Віртуальні виставки
  • Бібліотекарю
  • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
  • Видатні постаті Сокальщини
  • Василь Бобинський

    бібліотека для дітей

    інтернет центр

    Пункт доступу громадян до інформації;

    творчість наших читачів

    корисні лінки

    наш край

    контакти

    архіви

    книга гостей


    багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

    www.sokal.lviv.ua Сокаль  і  Сокальщина

     

     

    Google

     

    RAM counter



    Історія бібліотеки

    Віртуальні виставки

     

    Україна в добу великого терору

    Юрій Шаповал. «Україна в добу “Великого терору”: 1936 –1938 роки». К: Либідь, 2010. – 544 с.

    Ця книга є результатом величезної пошукової роботи, багаторічних особистих напрацювань колективу авторів-упорядників, головою редакційної колегії є відомий історик і публіцист Юрій Іванович Шаповал.

    Створюючи книгу, автори добували документи зі справ, що зберігаються у Києві в Галузевому державному архіві Служби безпеки України та його регіональних відділеннях, у Центральному державному архіві громадських об?єднань України у Києві та інших архівах.
    Тож спираючись на унікальні архівні джерела автори-упорядники розкривають такі основні аспекти теми, як мотиви, основні напрямки, наслідки репресивних акцій, здійснюваних у добу «єжовщини»: як саме втілювалась в життя технологія терористичної політики, хто були виконавці антигуманних вказівок центральної влади, якою була мотивація їхньої поведінки та дій, у чому вони були відносно самостійні, а в чому - безжальними виконавцями безжальних директив. Саме тому значну увагу приділено відомим і маловідомим чекістам, структурі та складу НКВС України , тобто показана роль цих людей як провідників антилюдяної політики.

    Книга потрібна і варта уваги істориків, політологів, усіх хто цікавиться історією України.

    Авторські розвідки доповнено добіркою друкованих уперше документів і матеріалів, відомостей про структуру і кадри НКВС УРСР.

     

    Радянські органи державної безпеки у 1939–1945 рр.: Документи ГДА СБ України. 1939 – червень 1941 р.

    У збірнику подано документи, оригінали або копії яких зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України. Більшість із них друкується вперше.

    Через призму наказів, директив і розпоряджень керівників НКВС СРСР та НКВС УРСР показано основні напрямки діяльності радянських органів державної безпеки в Україні напередодні та на початку Другої світової війни. Спецповідомлення, донесення й оперативні зведення розкривають становище й воєнні дії європейських держав, участь оперативно-чекістських груп у запровадженні радянського режиму на західноукраїнських землях, підготовку фашистської Німеччини до нападу на СРСР. Значний масив документів становлять інформаційні повідомлення НКВС-НКДБ УРСР, направлені в ЦК КП(б)У та наркомат внутрішніх справ СРСР стосовно функціонування оборонних об'єктів, стану військових частин і військових перевезень.

    Завершують збірник зібрані спецслужбами специфічними засобами факти реагування населення та військовослужбовців на зовнішню і внутрішню політику Радянського Союзу. Публікація унікальних, донедавна суворо засекречених документів, відкриває нові грані глибокої обізнаності спецслужб у питаннях наближення світової війни та фашистської агресії проти СРСР у червні 1941 року, передвоєнного соціально-економічного життя країни, а водночас - нові сторінки національно-визвольної боротьби. Книга розрахована на науковців, політиків, викладачів, студентів і курсантів навчальних закладів, усіх, хто цікавиться історією спецслужб і Другої світової війни.

     

    Говда І. Мої спогади і роздуми.- К.:ВД „Стилос”, 2009.-104с.

    Пропонована книга містить спогади уродженця Яворівщини Івана Говди від середини 1930-х до другої половини 1960-х років. Авторові судилося пройти шляхами Другої світової війни, пізнати ув’язнення в енкаведиських катівнях, поневіряння в таборах ГУЛАГу й на засланні. Та, попри важкі випробування, І.Говда, який пропрацював на ниві народної освіти 47 років,відносить себе до тих небагатьох щасливців, яким волею Всевишнього судилося вижити і згодом зажити повноцінним життям вільної людини на своїй рідній землі, у своїй незалежній Українській державі.

     

     

     

    В намисті з колючого дроту / Упоряд. Кривуцький І. та ін. –Львів: Компанія „ Манускрипт”, 2009.- 276с.

    На сторінках книги зафіксовано події з життя двадцяти жінок, яким судилося в різний спосіб бути причетними до визвольних змагань українського населення проти поневолення та фізичного винищення у кривавому двадцятому столітті. Перед читачем пропливають картини тюремного і табірного існування політв”язнів, які, перебуваючи під страшним пресом комуно-більшовицької системи, спромоглися на організований спротиву Норильську в 1953 році. Ці спогади розгортають досі не знані горизонти емоцій, випробувань, можливостей людтнт, розширяють і поглиблюють сприйняття подій навколишнього світу. Тут своєрідний літопис національного буття, поданий словами звичайних українських жінок.

     

     

    У книзі першій науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Львівська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1939–1991 рр. У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму. У розділі «Мовою документів» опубліковані документи про формування системи державного терору на території області, описані методи роботи радянських спецслужб. У розділі «Спогади» опубліковані спогади Р. Купчинського, В. Дорошенка, К. Левицького, О. Вітер, М. Струтинської, М. Росляви, І. Кіндрата, О. Паламарчук, С. Данчук-Березіцької, М. Андрушко, М. Грициніної (Кисіль), С. Драгомирової (Королик), Г. Юрків (Стецьків), М. Грендиш, Я. Грендиш, М. Гриців (Козак), С. Тимчишин, В. Франко, Є.Хомій-Камінської, С. Антонюк, Д. Білої-Зельман, М. Пелехатого, О. Верес (Штундак), Я. Драгуна, М. Костіва, О. Семенихіна, М. Дужої, Б. Надраги, О. Сподарик (Вовчук), К. Вілінської (Хапко), Б. Паука, К. Муц, Г. Павлінської, І. Бунда, А. Герасимова, І. Губки, Л. Лучечко-Венчура, Б. Жеплинського, С. Чабан.

    Також опубліковані наукові статті про репресії серед львівської інтелігенції, духовенства, студентства, лікарського персоналу, «радянізацію» Львівської області, досліджено розвиток дисидентського руху.
    Окремим розділом надруковано фотодокументи.

     

     

    Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990 /Упорядник Б.М. Нечай.- Львів: Край, 2010.- 532с.

    У книзі „Сокальщана. Книга пам’яті України. 1914- 1990” вперше опубліковано „Поіменні списки” загиблих і репресованих учасників національно-визвольних змагань Сокальщини та невинних жертв тоталітарних окупаційних режимів й подано-аналітико-документальний матеріал про внесок Сокальщи у боротьбу за незалежність України.

    Це видання данина пам’яті тим, хто віддав своє життя за Україну – у Легіоні Українських Січових Стрільців, Українській Галицькій Армії, в рядах Червоної Армії і дивізії „Галичина”, у лавах Української Повстанської Армії й українського підпілля ОУН, всім репресованим членам, сим патикам ОУН-УПА та невинним жертвам окупантів.

    В книзі опубліковані матеріали про примусове виселення українців, вивезення на примусові роботи до Німеччини, переселення до УРСР і депортацію на західні земля Польщі.

    На основі поіменного обліку загиблих і репресованих українців складено сім таблиць про узагальнені військові і цивільні втрати Сокальщини у визвольних змаганнях 1914-1990-х років.

    У п’яти розділах дається аналітико-документальна оцінка подій ХХ століття в Україні і на теренах Сокальщини.
    Видання увіковічить пам’ять полеглих і репресованих жителів Сокальщини. Воно поповнить бібліотеки сіл і міст, шкіл, державних установ району, надасть інформацію усім, хто хоче знати правдиву історію нашого краю.

    Мирон Гавришкевич. Кроваві роки.- Львів: Край, 2009.-121с.

    В книжці автор розповідає про важку і страждальну долю українського народу, про боротьбу Української Повстанської Армії на Західних землях України під час більшовицької окупації.

     

     

     

     

     

    Цельняк І. „Переселенці” : Тисячолітня дорога Холмщини, Підляшшя, Надсяння і Лемківщини: істор. розповідь ( приуроч. 65-й річниці виселення українців із Закерзоння)/Ірина Цельняк.- Львів: Край, 2009.- 407с.: іл..

    У книзі Ірини Цельняк „Переселенці” змальовані події, що відбувалися у Галичині та на Волині, а пізніше – Холмщині, Підляшші, Надсянні та Лемківщині з І по ХХ століття. Ця більш ніж тисячолітня дорога зневаги і знущань полита кров’ю мільйонів жертв, які загинули тільки за те, що були українцями. Угорці, поляки, литовці, москалі, австрійці з 1340 року почергово ділили західноукраїнські землі, як і всю Україну, владарювали і поневолювали народ, жорстоко насилуючи його віру та мову. Детально проаналізовано найважливіші віхи історії західноукраїнських земель, а особливо події першої половини минулого століття: моральний геноцид і фізичний терор, які закінчилися знищенням десятків тисяч українців, руйнуванням церков, кладовищ, спаленням сіл і насильним вивезенням-депортацією дев’ятисот тисяч „закерзонців” у Радянську Україну і н північ Польщі.

    Як це було, чому це було і як жилося при різних владах поневоленим русинам-українцям у ті далекі століття ви дізнаєтесь з історичної розповіді Ірини Цельняк „Переселенці”: тисячолітня дорога Холмщини, Підляшшя, Надсяння і Лемківщини”. Дане видання не тільки ілюструє історичні події та дати, але й аналізує всі державотворчі та руйнуючі сили, що діяли в українській, а особливо „закерзонській” історії.

    Історична розповідь написана на основі багато чисельних наукових праць та публікацій.
    Сучасникам, які прагнуть знати правдиву та трагічну історію Галицько-Закерзонського краю.

     

    Макар В. Спомини та роздуми: зібр. Творів. В 4-х т. /Володимир Макар; вступ. Ст.. П. Сохань, О. Маврін. Хранитель пам”яті.- Торонто-Київ, 2001:
    Т. 1: Від Бистриці до Бугу (1911-1929).- 447с.
    Т. 2: Бойові друзі. Кн.. 1-ша.- 371с.
    Т. 3: Бойові друзі. Кн..-2-а.-512с.
    Т.4. Роки неволі та боротьби. - 520с.

    Мемуарні збірники видатного патріота, провідного члена ОУН, засновника видавництва „Літопис УПА” Володимира Макара відтворюють сторінки історії боротьби проти окупантів в першій половині ХХ ст.. на Західній Україні, зокрема в Надбужанщині. Представляють книги велику цінність у висвітленні образів видатних постатей , багатьох громадських та церковних діячів. Значна частина творів виразно висвітлює діяльність ОУН-УПА. Книги зручні в користуванні: мають іменний та географічний покажчики, перелік ілюстрацій та список використаної літератури.

     

     

    Косик В. Спец операції НКВД-КГБ проти ОУН: боротьба Москви проти українського націоналізму 1933-1943. Дослідження методів боротьби.- Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2009.- 160с., іл..

    У книзі на матеріалах німецьких та радянських архівів, а також спогадів учасників подій описані важливі сторінки періоду перед Другою світовою війною та післявоєнного періоду , які стосуються методів боротьби радянських спецслужб з українським визвольним рухом.

    Порендовський В.І. У кігтях СТЕПЛАГУ ( Менгір 1949-1954). Спогади.- Львів: видавництво „Сполом”, 2005.-272с., іл..

    Спогади визначного діяча українського визвольного руху, ОУН та УПА Володимира Порендовського знайомлять читача із важкими буднями українських політичних в’язнів у сталінських концтаборах. Автор, зокрема, розповідає про Кенгірське повстання – одне з найбільших повстань в’язнів у системі ГУЛАГу.

     

     

     

    Явожно: Спогади в’язнів польського концентраційного табору /Упоряд.: Б. Гук, М. Іваник.- Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2007.- 368с.: іл.. ( Бібліотека Закерзоння; Серія „Спогади”; Том 1).

    Польський концтабір Явожно був одним з найжорстокіших заходів проти українського населення, вжитих польською владою під час депортаційної акції „Вісла”. У таборі каралися протягом майже двох років 3873 українці, запроторені без звинувачувальних актів або судових реченців. Серед в’язнів було понад 800 жінок і кілька десятків дітей віком до 14 років. Від тортур, голоду і виснажливої праці у таборі померло не менше ніж 160 в’язнів.

    До книжки ввійшли 38 споминів колишніх в’язнів концтабору. Вони потрапили в табір з усіх земель Закерзоння-Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Бойківщини, Підляшшя. З їхніх споминів виринають усі страхіття, через які пройшли ці безвинні люди, кинуті польською післявоєнною владою за колючий дріт концтабору, який лише два роки перед тим був філією горезвісного табору смерти Аушвіц-Біркенау.

     

    Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського