багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати,
завітавши на сторінку
Історія бібліотеки
Нові надходження
2012 рік
Відейко М. «Подорож до прадавньої країни» : наук.-попул. вид. / Михайло Відейко. - К. : Вища школа, 2011. - 167 с. : іл.
Фонди відділу загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка нещодавно поповнила книга Михайла Відейка «Подорож до прадавньої країни», яка на основі археологічних досліджень розкриває світ трипільської культури на землях сучасної України.
Спробуйте уявити собі багату, заможну країну, обмежену на заході Карпатами; на сході - Дніпром. Край, мешканці якого живуть у достатку, ведуть жваву та вигідну торгівлю із Заходом та Сходом; широко відомі у навколишньому світі як хлібороби і вмілі майстри, могутні та відважні воїни, мудреці. Країни, добробуту якої, можливо, заздрили її сусіди на півночі, сході та півдні.
І це не така собі казка із прийдешніх століть чи модерна комп'ютерна гра про державу Україна, котра успішно інтегрувалася, нарешті, у Європейську спілку.
Це наукова реконструкція, зроблена на підставі археологічних джерел - решток давно зниклих із поверхні землі поселень і поховань та знайдених у них посуду, інструментів, зброї при підтримці цілого арсеналу природничих наук - від геофізики до молекулярної біології. Це всього лише спомин про прадавню країну, котра існувала на цій землі ще якихось 5000 років тому. Це спогади про країну, мешканцям якої ми багато чим завдячуємо, історія якої стала інтегральною складовою України. І нині серед нас живе чимало людей, чиї предки багато тисячоліть тому створили це диво на землях між Карпатами і Дніпром - Трипільський Світ.
Землі України - це безкрайній музей під відкритим небом. Відвідаємо ж його, подорожуючи сторінками презентованої книги.
Тож запрошуємо до мандрівки і в просторі, і у часі - вглиб багатотисячної історії краю.
Кралюк П. Сильні та одинокі: роман/П. Кралю.-К.: Ярославів Вал, 2011.-321с.
Петро Кралюк написав яскравий, художньо оригінальний роман про Степана Бандеру. І – не тільки про нього. Про парадокси в історії. Про долю української людини в інфернальнім ХХ столітті. Про місце України в світі. Зрештою (таке враження буває тільки від талановитих творів), майже про все. Цей роман ставить Петра Кралюка в перший ряд сучасних українських прозаїків. Це – справжня літературна вершина.
Погутяк Г. Сни Юлії і Германа: роман. Кенінгзберзький щоденник /Г. Пагутяк.-К.: Ярославів Вал, 2011.-304с.
Якась чума увійшла в Кенігсберг і її легко було розпізнати. Де чума – там смерть. Але сьогодні ця краля посміхається з глянцевих палітурок у цілому світі, що зісковзує в пекло. Зло стало глобальним. А оскільки письменники віддаються словесній розпусті, Кенігсберг і Дрезден будуть знову й знову гинути. І коли музиканти, і філософи, і художники... Вони не розуміють, що людей слід готувати до пекла заздалегідь. Тоді, можливо, хтось і врятується. Кенігсбергу моєї душі, ти знаєш про що я...'
Скрипник О. За золотом Нестора Махна.- 2-ге вид., доп. І перероб. / О. Скрипник .-К.: Ярославів Вал, 2011.-312с.: іл..
У пригодницькій повісті «За золотом Нестора Махна», написаній на основі маловідомих архівних матеріалів органів державної безпеки, розповідається про драматичну історію пошуку махновським ад’ютантом Іваном Лепетченком цінностей, схованих на території Гуляйпільського району та в інших місцях.
У другому розділі книги публікуються листи Махна і його бойових товаришів, спогади, свідчення та інші документальні матеріали, які проливають світло на пошуки золота, а також життя і діяльність махновців у еміграції.
Слабошпицький М. Петро Яцик – українець, який відмовився бути бідним.-К.: Ярославів Вал, 2011.-252с.
Як стати людині багатою, а державі сильною – над цими питаннями роздумують автор книги Михайло Слабошпицький і його персонаж – видатний український бізнесмен і меценат Петро Яцик.
Словацький Ю. Зібрання творів: У 2 т. /Ю. Словацький; упоряд., вступ. Сл., заг. Ред. Р. Лубківського.-Львів: Світ, 2011-
Т.1: поезії, поеми, листи до матері, маловідомі переклади творів Ю. Словацького /переклад листів М. Гецевич; опрацювання листів С. Винниченко.-2011.-480с.
До найповнішого українського видання творів класика польської та світової літератури Юліуша Словацького (1809-1849) входять ліричні твори, балади, політичні інвективи, а також поеми і драматичні твори в перекладах українських поетів. Окрасою зібрання є листи поета до матері — Саломеї Словацької-Бекю.
Вперше у видавничій практиці публікуються варіанти поетичних перекладів та маловідомі статті українських перекладачів і дослідників творчості генія — духовного сина польського та українського народів.
Зібрання приурочене до 200-ліття ювілею Юліуша Словацького.
"Я сіяв те, що Бог послав--": сторінки публіцистичної, наукової та літературної творчості Павла Чубинського /Авт. –упоряд.: Н.В.Зелінська, І.І.Капраль, О.І. Уманська, О.В. Палюх.-Львів: Світ, 2009.-256с.
Джерелознавче видання має на меті якнайповніше репрезентувати багатогранну творчість українського вченого, письменника і громадського діяча Павла Платоновича Чубинського. Оригінальні праці П. Чубинського систематизовані відповідно до основних сфер і напрямів його діяльності. Преамбули та коментарі до розділів дають змогу увести твори, написані у ХІХ ст., в культурний обіг сучасного читача. Творчість П. Чубинського, що непафосно і ненав’язливо, але реально і конкретно працювала на національну ідею свого часу, може слугувати надійним підгрунтям для виформування такої ідеї нині.
Для широкого загалу читачів, яких цікавить постать П. Чубинського не лише як автора Державного Гімну україни, а й як визначного дослідника витоків національної..
Коротич В. Цілком особисто. Приватні листи до Дмитра Кременя / В.О.Коротич; упорядкування та передмова Т.Д.Кременя. - Харків: Фоліо, 2011. - 411 с.
"Цілком особисто" - добірка вибраних листів Віталія Коротича до відомого публіциста, перекладача, одного з найпомітніших сучасних українських поетів, лауреата Державної премії України Дмитра Кременя (нар. 1953 р.). Ця книга - запрошення до спільних роздумів про шляхи подальшого розвитку нашого життя, і не тільки літературного, про історію та сучасність, національну та світову культуру, нинішній політикум, і все це - з намаганням осмислити процеси, що зараз відбуваються в Україні й у всьому світі.
2010 рік
Цельняк І.Р. Доля Данила та Василька. Історична повість /Серія „Українські князі”.- Львів: Край, 2007.- 291с.
У історично-документальній повісті Ірини Цельняк "Доля князів Данила та Василька" описано життя славетних Галицько-Волинських князів Данила та Василька - з малих літ аж до смерті.
У повісті розповідається про надзвичайно цікаву долю синів великого князя Романа, часи поневірянь, тривог, сумнівів, про зраду та підступність галичан, боротьбу з угорцями, поляками, литовцями, татаро-монголами...
Книга написана на основі літописів, наукових дослідницьких праць та інших джерел. Історичний матеріал подано в авторській інтерпретації, близькій до дійсності, у глибшому психологічно осмисленому масштабі.
Для широкого кола читачів, усіх, кому цікава історія рідного краю та славетні особистості, котрі мали велику місію від Бога - творити історичну долю України.
Цельняк І.Р. Українські князі. Данило. Перекази про князювання Ростиславичів у Галицькій та Романовичів у Галицько-Волинській державі.- Львів, 2006.-180с.
У історичних розповідях Ірини Цельняк "Українські князі. Данило" йдеться про далекі часи Київської Русі, про боротьбу галицько-волинських князів з половцями, поляками, угорцями, татаро-монголами та литовцями. Вперше детально і послідовно описані події та факти із життя князів галицької та волинської земель - Ростислава, Володаря, Василька, Володимирка, Ярослава Осмомисла, Івана Берладника, Володимира, Романа. Особливо багато місця займають перекази про князя-короля Данила та його брата - князя Василька, їх боротьбу за Галич, будівництво міст Холм та Львів, про часи князювання нащадків Данила та Василька.
У книзі висуваються версії та аналізуються події, критично оцінюється тогочасний менталітет русів-українців. Чимало матеріалу присвячено й описові подій не лише у галицько-волинських землях та Київській Русі, а й у Візантії, Польщі, Угорщині, Чехії, Литві, Германській імперії, Золотій Орді. Цей період - постійні війни, колотнечі, грабунки нищення людей , але й розбудова та становлення української державності.
Перекази написані на основі літописів та історичних праць у авторській інтерпретації.
Для дорослих і школярів, усіх, кому цікаво дізнатися про минуле країни, у якій вони живуть.
Цельняк І. Князь Лев і його нащадки /Серія” Українські князі”.- Львів: Край, 2010.- 368с.
В історичній повісті Ірини Цельняк «Князь Лев і його нащадки» — четвертій книзі із серії «Українські князі» відхиляється завіса загадквості заснування, будівництва і заселення града Лева, описуюгься вагомі події, які випадали на долю князів, Руської держави та її столичних міст, розповідається про життя знаті древньої Галицької Русі та Волині, повне суперечностей, компромісів, конфліктів та водночас глибокої віри у Господа Бога.
Дєдик О., Козицький А., Мороз В., Муратовський В. Львів. Місто наших героїв /Путівник за ред. А. Козицького.- Львів: Літопис, 2009.- 248с.
Путівник присвячений місцям, пов'язаним з українським національно-визвольним рухом першої половини XX ст. у Львові. У маршрутах висвітлено найважливіші події початкового етапу українсько-польської війни 1918-1919 рр. та підпільної боротьби УВО-ОУН, подано цікаві факти з життя очільників українського націоналістичного руху. Уперше в краєзнавчій літературі історію визвольного руху у Львові розглянуто на тлі багатого ілюстративного матеріалу, зокрема ретельно відтворених історичних реконструкцій.
Завдяки доступному і цікавому викладові історичних фактів, уперше надрукованим архівним матеріалам, путівник зацікавить не тільки науковців, але й усіх шанувальників української минувшини та історії Львова.
Лідія Купчик. Третій удар (Долі Галицьких отців-деканів).– Львів:Каменяр, 2001.-145с.
Це - сторінки історії Української Греко-Католицької Церкви періоду її ліквідації совєтською владою та долі десяти видатних душпастирів, які є яскравим образом сили духу українського священства та незнищенності УГКЦ. У книзі подано загальний огляд процесу насильницької ліквідації УГКЦ та нариси про отців-деканів П.Мекелиту, Й.Осташевського, В.Чубатого, М.Цегельського, В.Лиска, В.Левицького, М.Землинського, В.Ратича, І.Кашубинського і В.Кармазина, а також спогади про них близьких людей.
Губарець В. В., Падалка І. А. Світ, який не повинен загинути. Людина і довкілля: сучасний аспект. – Київ: Техніка, 2009. – 320 с.
Викладено найважливіші аспекти сучасного стану навколишнього природного середовища, показано суть процесів боротьби за збереження довкілля в Украіні. понауковому точно й публіцистично розповідається про причини інтенсивного забруднення атмосфери, наголошується на проблемах чистого повітря, питної води, якості фунтів, зелених масивів, невиправданому зникненні малих річок, боліт тощо. Детально аналізуються факти недбалого ставлення людини до рослинного і тваринного світів. Подаються практичні рекомендації щодо запобігання катастрофічним повеням, лісовим пожежам, вміння протистояти спустошливим суховіям, масовим загибелям птахів, риб, рідкісних тварин, а також досвід організації захисту навколишнього середовища.
Лемко. Легенди старого Львова. – Львів: Апріорі, 2008.- 176с.: іл.
В книзі зібрані найцікавіші львівські легенди, перекази, бувальщини за мотивами телепрограми "Легенди старого Львова" на ТРК "Люкс" ( 2002 - 2004 рр.), яка виборола звання найкращої телепрограми України 2004 р. і одержала Національну премію "Телетріумф".
2008 рік
Ганіткевич М., Ганіткевич Я. Родовід Ганіткевичів та споріднених родин. – Львів, 2007. – 120с.
У виданні приведено генеалогію роду Ганіткевичів від початку 18 ст. (1734 р.) до наших днів (8-10 поколінь), описано Сокаль від першої половини XVIII ст. і до нашого часу. Представлені роди Михайла, Якова, Івана, Семена і Йосафата Ганіткевичів, описані родові дерева Ганіткевичів, а також Багріїв, Биськів, Біликів, Блащуків, Боярських, Возняків, Воротняків, Галасів, Галущаків, Гесиків, Гринюків, Євтухових, Заставних, Караванів, Кіралів, Копильчаків, Кривенків, Кухціків, Марущаків, Микитюків, Онишків, Падучаків, Пайкушів, Переймів, Петришиних, Пилипчуків, Прокоповичів, Проців, Радових, Рибчуків, Рудиків, Семенюків, Терлецьких, Трошиних, Хом'яків, Христиничів, Шилівських, Семаків, Сербо, Шкуранів, Фомуляків, Ярмолюків, Чіпаків, Жихарєвих, Тарадахів, Чернюхів. Подано короткі біограми понад 550 осіб, наведені дати народження і смерті, професії, вид заняття, зацікавлення, участь в громадському житті, у національно-визвольних змаганнях. Згадується понад 160 родин. Подано окремі обширні спогади, уривки публікацій. Приведено 11 таблиць зі схемами родових дерев, книгу ілюструє 200 родинних світлин.
Видання розраховане на членів і нащадків описаних родин, жителів Надбужанщини, буде корисним для тих, хто цікавиться генеалогією та українськими родоводами.
Нечай Б. Завишень. — Сокаль, 2006. — 268 с.
Історико-краєзначий нарис про Завишень - це перше письмове видання про село. До теперішніх часів ніхто не займався вивченням історії Завишня. Окремі письмові згадки про село були розпорошені у різних історико-краєзнавчих збірниках "Ро\уіаі 8окаккі", "Надбужанщи-на", "Сокальі Прибужжя", в тонесенькій брошурці "Книжечка Місійна" Василя Чернецького...
Для написання історико-краєзнавчого нарису "Завишень" використано архівні матеріали ЦДІАУ і Українського архіву в Польщі, Літопису Червоної калини і Літопису УПА, спогади і свідчення учасників і свідків національно-визвольних змагань, старших людей села.
У книгу "Завишень" включено спогади польських українців Івана Лози, Івана Гудка, Богдана Лози про життя наших земляків на чужині.
Мавко П., Муха Б. Хлівчани. Історичні та краєзнавчі нариси. – Червоноград, 2006. – 208с.
На підставі історичних джерел, документів, писаних та усних свідчень очевидців, а також з використанням власних досліджень та досвіду подається історія села Хлівчани Сокальського району Львівської області за період від найдавніших часів до сучасності. Детально висвітлена історія школи та церкви. Описуються також етнографічні риси облаштування села, ведення господарства, здійснення обрядів.
Книжка проілюстрована давніми та сучасними фотографіями, таблицями, ксерокопіями документів, картами. Публікація призначена для мешканців та вихідців села Хлівчани, навколишніх сіл, особливо для шкільної молоді, для всіх, кому цікава історія рідного краю. Отже, книжка ця для наших людей, яких ми хочемо бачити багатими на знаннями, високим і добрим духом.
Губені Г., Канюка Н. Угнів - найменше місто в Україні. — Львів: Літопис, 2006. — 190 с.
Все, що ми робимо - для наших дітей і онуків. У цій книжці - славна історія нашого міста Угнова. Ми хочемо, щоб нащадки пам'ятали про місто, у якому народились їхні предки і вони також.
Угнів не зникне ні з карти України, ні з людської пам'яті, бо поки живе хоч одна людина, яка народилась тут, пам'ять про славний Угнів зберігатиметься у наших серцях.
Ми впевнені, що Угнів відродиться, неначе Фенікс із вогню і попелу, і знову стане велелюдним, славним містом, яким пишатимуться нащадки. Маємо велику надію, що і влада не забуде про наше місто, - воно стане відомим не лише усій Україні, а й світові.
Довідник НАТО . – Office of Information and Press NATO - 1110 Brussels - Belgium, 2001. – 608с.
На підставі історичних джерел, документів, писаних та усних свідчень очевидців, а також з використанням власних досліджень та досвіду подається історія села Хлівчани Сокальського району Львівської області за період від найдавніших часів до сучасності. Детально висвітлена історія школи та церкви. Описуються також етнографічні риси облаштування села, ведення господарства, здійснення обрядів.
Книжка проілюстрована давніми та сучасними фотографіями, таблицями, ксерокопіями документів, картами. Публікація призначена для мешканців та вихідців села Хлівчани, навколишніх сіл, особливо для шкільної молоді, для всіх, кому цікава історія рідного краю. Отже, книжка ця для наших людей, яких ми хочемо бачити багатими на знаннями, високим і добрим духом.
о.Орест Рубель. Родина - спільнота любови . Збірка проповідей на неділі і свята цілого року. — Krakow: "Drukrol", 2005. — 340 с.
Присвячується святкуванню "Року родини" в Сокальській єпархії.
Башта А.-Т. В., Канарський Ю. В., Решетило О. С, Лєснік В. В., Мартинов В. В., Мартинов О. В., Гураль Р. І., Сверлова Н. В., Гринчишин Т. Ю., Гірна А. Я. Рідкісні види тварин Львівської області. - Львів, 2006. - 220 с.
Монографія висвітлює сучасний стан рідкісних тварин Львівської області України. Вона охоплює як види Червоної книги України (1994), що поширені на цій території, так і регіонально рідкісні види тварин області. Наведена найновіша й детальна інформація про поширення, середовище існування, біотичні особливості окремих видів тварин, зроблена оцінка сучасного стану їхніх популяцій на території Львівщини, а також вказаний природоохоронний статус виду, загрози для його популяцій і запропоновані методи охорони. Також зроблена загальна характеристика фауни регіону та проаналізовані питання охорони рідкісних і зникаючих видів на його території. Монографія багато ілюстрована фотографіями.
Для зоологів, екологів, студентів природничих факультетів вищих навчальних закладів, усіх зацікавлених натуралістів і любителів природи.
2007 рік
Звід Кодексів і Законів України – К.: Українське агенство інформації та друку "Рада", 2007. – 800с.
Вашій увазі пропонуються автентичні тексти основних Кодексів і Законів України. Для полегшення користування нормативні документи розташовано за такими тематичними розділами:
Адміністративне право Військова служба Господарське право Житлове право Захист прав споживачів Земельне право Іпотека Конкуренція Кримінальне право Оподаткування Сімейне право Страхування Трудове право Цивільне право
Це видання відрізняється тим, що законодавчі акти в ньому подаються в останній редакції з усіма змінами та доповненнями на день підписання збірки до друку.
Захист цивільного права та інтересу: Методика складання документів, коментарі, позовні та інші заяви: Навчально-практичний посібник. — Вид. стереотип. — К.: Юрінком Інтер, 2006. — 400 с.
У навчально-практичному посібнику аналізуються гарантії здійснення права на судовий захист цивільного права та інтересу, подається методика складання цивільно-правових документів і великий обсяг позовних та інших заяв із повним текстом їх викладення згідно з вимогами процесуального законодавства. Пропонується коментар до відповідних актів цивільного права, пов'язаних із тематикою і змістом документів.
Розрахований на студентів і викладачів вищих навчальних закладів, юридичних факультетів, а також адвокатів, інших практикуючих юристів і широкого кола читачів
Дитина у звичаях і віруваннях українського народу – К.: Либідь, 2007. – 800с.
Система поведінки родини підпорядковувалася цій виразній ідеї кругообігу життя — від народження до старості — тому саме етичним нормам суспільства в родині надавалося великого значення. Праця Марка Грушевського "Дитина у звичаях і віруваннях українського народу ", його записи народних дитячих ігор тощо відкриває сучасному читачеві особливості народної педагогіки одного з центральних регіонів України — "полудневої Київщини " й, водночас, відображає етнічний батьківський і дитячий світ українства загалом. Як супротив радянській ідеології асиміляції, насильству над національним генетичним кодом культури завжди існувала багата народна культура, фольклорні й етнографічні записи, котрі впродовж майже всього минулого століття фактично приховувалися під заангажованими політичною ідеологією "здобутками", просіяними крізь цензурне сито.
Замки та фортеці Альбом / Вступ.ст., комент. та упорядкув. Л.Прибєги.- К.: Мистецтво, 2007. – 352 с.: іл. - (Архіт.пердини України).- Текст укр., англ.; рез. та перелік іл. рос. і фр.
У лаконічній, концентрованій формі автор у виданні висвітлює основні етапи розвитку фортифікаційного будівництва на теренах української землі. На прикладах відомих і маловідомих пам'яток оборонної архітектури розкриваються їх типологічні, конструктивно-технічні, стилістичні та архітектурно-мистецькі особливості. До кожної пам'ятки подається розгорнутий науково-популярний нарис про історію її будівництва, формування, реконструкції, про видатних особистостей та знаменні події, пов'язані з цією спорудою.
Розповідаючи про залишки давнього оборонного зодчества - замки, фортеці, палаци та укріплені монастирі, автор закликає сучасників шанувати традиції наших предків, зберігати й охороняти пам'ятки фортифікаційного будівництва - свідки славного минулого українського народу.
Видання розраховано на архітекторів, мистецтвознавців, краєзнавців та широке коло шанувальників українських старожитностей.
Українське телебачення: вчора, сьогодні, завтра / за ред. Карабанова М.М. - К.: "Дирекція ФВД", 2006. – 647с.
У науково-популярному виданні висвітлюється історія становлення і розвитку телебачення України. Цей складний, багатогранний і нескінченний процес подається на прикладі діяльності обласних і республіканських студій телебачення, а також законодавчих і виконавчих органів управління. Авторський колектив оцінює результати роботи, сучасний стан галузі в цілому і пропонує шляхи подальшого розвитку телебачення в напрямку духовного збагачення українського суспільства.
Книжка розрахована на працівників телеорганізацій, викладачів та студентів вищих навчальних закладів, усіх зацікавлених.
2006 рік
Історія українського козацтва: Нариси: У 2 т. – К.: Вид. дім „Києво-Могилянська академія”, 2006. – Т.1. – 800с.: іл.
Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття.
Васюта І.К. Політична історія Західної України (1918 – 1939). – Львів: Каменяр, 2006. – 335с.
У книзі висвітлюється історія Західної України міжвоєнного періоду (1918 – 1939 рр.). На широкому тлі динамічно змінюваної внутрішньо - і зовнішньополітичної ситуації розкривається весь спектр складного суспільно-політичного руху в Західній Україні, починаючи з національно-визвольної революції, в ході якої утворилася Західно-Українська Народна Республіка, і закінчуючи інкорпорацією краю до складу радянської України у вересні 1939 року.
Автор – учасник Великої Вітчизняної війни, орденоносець, краєзнавець, учитель історії. У книзі зібрано спогади ветеранів війни, нариси, біографічні матеріали про фронтовиків, партизанів, підпільників – живих і полеглих уродженців переважно Кам’янського району на Черкащині.
Книжка присвячена життю і творчості славетного музиканта, композитора, диригента, лауреата Національної премії України ім.. Т.Шевченка, Героя України Миколи Філаретовича Колесси, доля якого увібрала столітній досвід української нації, її духовні набутки та звершення.
Мемуари до історії південної Русі. Випуск I (XVI). – Дніпропетровськ: Січ, 2005. – 219 с.
Щодо історії південно-західної Русі є досить численна низка мемуарів, починаючи з половини XVI ст. Нотатки ці складені здебільшого іноземцями або туземцями, котрі писали іноземними мовами; при цьому вони вміщені у виданнях спеціальних, мало поширених та малодоступних або видані давно і є нині бібліографічною рідкістю, тому через всі ці причини малодоступні. Автори цієї книги, прагнучи усунути цей недолік, що його відчувають всі, хто цікавиться вивченням південно-руської старовини видали цю фундаментальну працю.
Хмара С.І. Дорогою до мрії. Вибрані праці у двох томах. – К.: Фенікс, 2005.
Ця книга складається з двох томів і є зібранням промов, статей, наукових праць і виступів відомого державного й політичного діяча, народного депутата України Степана Ільковича Хмари, які охоплюють період із середини 1970-х років до середини 2005 року і відображають його погляди й діяльність у цей час. В книзі включено також найцікавіші статті про С.Хмару.
"Сокальщина - це мальовничий край, що вабить блакиттю великого
неба й золотом розлогих пшеничних полів, це повноводий Буг, що повагом котить
хвилю до моря, це прохолода маленьких річок, які наповнюють своїми соками
зелені оболоні, це тихі села і містечка, де мешкають дбайливі господарі,
які ревно дотримуються своїх обрядів і звичаїв, це давні дерев'яні церковці,
що пахнуть свяченим зіллям, це місце, де плекався й гартувався український
дух.
Кожен, хто бодай раз завітає на Сокальщину, залишає там своє
серце."
Цими словами розпочинається фотоальбом "Сокальщина".
Фотоальбом побачив світ завдяки клопіткій праці талановитих
людей:
Мирославі Олійник - упорядник та редактор,
Ярославу Книш - науковий редактор,
Андрію Кісю - макет та художнє оформлення.
Світлини Андрія Кіся та Петра Ягодинця.
В фотоальбомі зібрані світлини нашого мальовничого краю, будівель
з історичним минулим, пам'яток культури.
Сокальська центральна бібліотечна система отримала
від райдержадміністрації в подарунок 74 примірники фотоальбому для кожної
бібліотеки району. Працівники ЦБС щиро вдячні за подарунок.
Ціцерон, Марк Тулій Ц 75 Про державу; Про закони; Про природу
богів /
Пер. з латин. Володимир Литвинов.— К.: Основи, 1998.- 476 с.
Марк Тулій Ціцерон (106 — 43 рр. до н. є.) — визначний римський оратор, державний
діяч, філософ, письменник. У цьому виданні подаються три його твори: «Про державу»,
«Про закони», «Про природу богів», у яких автор розглядав пекучі для римського
суспільства проблеми. Міркування Ціцерона про те, яким має бути найкращий державний
лад та якими повинні бути закони, не втратили своєї актуальності і в наш час,
у нашому суспільстві.
Для широкого кола читачів.
Платон. Держава / Пер. З давнього. Д.Коваль.-К.:Основи, 2005.-355
с.
"
Держава" великого давньогрецького філософа Платона (бл. 427 — 6л. 347
р. до н.е.) є одним з найоригінальніших і найсміливіших політичних трактатів
у історії людства.
Багатство змісту "Держави", напружений пульс вільної, неупередженої
думки зумовили те, що для всіх поколінь від часу її появи й досьогодні вона
є джерелом найрізноманітніших ідей і натхнення до наукового пошуку.
Арістотель. Політика / Пер. з давньогр. та передм. О. Кислюка.
— К.: Основи, 2005. —239 с.
Одна з найвизначніших праць видатного давньогрецького філософа (384—322 рр. до
н.е.), в якій розглядаються питання про утворення держави, види і форми державного
устрою, інституції та основний зміст їхньої діяльності. Розгляд цих питань славетний
мислитель античності пов'язує з іншими, не менш важливими, а саме: з питаннями
про власність і статки, стани громадян, основні засади державних устроїв, внутрішню
і зовнішню політику держав, виховання тощо.
Геґель, Ґ. В. Ф. Феноменологія духу/ 3 нім. пер. П.
Таращук; Наук ред. пер. Ю. Кушаков. — К: Вид-во Соломії Павличко "Основи",
2004. — 548 с.
"Феноменологія духу" Ґ. В. Ф. Геґеля (1770—1831) — одна з найвидатніших
пам'яток західної культури поряд із такими шедеврами, як "Божественна
комедія" Данте і п'єси Шекспіра, твір, що відіграв вирішальну роль в історії
філософії, стисло підсумувавши розвиток усієї попередньої філософії й започаткувавши
новий спосіб мислення про життя, історію і саме мислення. Твір цікавий кожному,
кому цікава філософія.
Спіноза Бенедикт. Теологічно-політичний трактат/ Пер. з лат. В. Литвинов;
Вст. слово В. Литвинова. — К.: Вид-во Соломії Павличко "Основи",
2005. - 237 с.
"Теологічно-політичний трактат" видатного нідерландського філософа-пантеїста
Бенедикта (Баруха) Спінози (1632—1677) — один із перших його кроків на шляху
до створення цілісної картини світу і зрозуміння "першопричини і походження
речей", що мислилося як пантеїстичне розкриття генезису всіх предметів та
природних явищ з погляду тотожності Бога та природи як єдиної, вічної та нескінченної
субстанції. Почавши з аналітичного розгляду текстів Старого та Нового Заповіту
і критики схоластичних поглядів у контексті відомих йому історичних та суспільних
закономірностей, філософ прийшов до раціоналістичного осмислення атрибутів світового
становлення.
Сенека, Луцій Аішей. Моральні листи до Луцілія
/ Пер. з латин. А. Сс-домори.— К.: Основи, 2005. — 603 с.
Луцій Анней Сенека (бл. 4 до Р.Х. — 65 по Р.Х.) — римської філософ і письменник,
видатний представник стоїцизму. У жхп "Моральних листах до Луцілія" звучать
заклики жити у злагаа. з природою, несхитно переносити удари долі, йти шляхам
постійного духовного вдосконалення. Філософсько-етичні погляди, розвинуті у "Листах",
належать до витоків християнам! ідеології.
Тютюнник Григір. Облога: Вибр. твори / Передм., упорядкуй,
та приміт. В. Дончи-ка.— 3-тє вид.— К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2005.— 832 с.
Українську художню прозу неможливо уявити без вагомої літературної спадщини
Григора Тютюнника. Письменник у своїй творчості обрав жанр традиційний для
нашої літератури — оповідання, повість. Правдивість зображуваних людських характерів,
художня майстерність у відтворенні їхніх вчинків, емоцій — це те, чим найбільше
приваблює він читача. Живописець правди — так можна б визначити і тюрчі принципи,
і весь лад душі, а відтак і стиль, позначений яскравою індивідуальністю митця.
Косів М. В. Місто Белз: Істор.-іфаєзнав. нарис / Худож.
оформл. І. Шутурми. — Львів: Каменяр, 2005. — 63 с: іл. — (Львівський істор.
музей).
Тисячолітня історія одного з найдавніших міст України постає із книжки, написаної
відомим політичним і громадським діячем, науковцем, публіцистом.
Для масового читача.
Гурамішвілі, Давид. Давитіані / 3 груз. пер. М. Бажан;
Ідея, передм., післямова, рез. та заг. ред. пер. Р. Чілачави. — К.: Мистецтво,
2005. — 352 с: іл. — Рез. груз.,
англ., рос.
Життя і творчість великого грузинського поета Давида Гурамішвілі (1705— 1792)
тісно пов'язані з Україною, де два з половиною століття тому він створив безсмертну
збірку віршів і поем "Давитіані". М. П. Бажан, увівши спочатку в духовний
обіг українського народу неперевершене творіння Шота Руставелі "Витязь в
тигровій шкурі", чудово переклав і цю визначну книгу грузинської поезії.
В перекладі "Давитіані" український поет постав неабияким версифікатором,
глибоким знавцем рідної мови і тонким стилістом.
Українська загальнонародна організація (УНФ-2). Дослідження,
документи, матеріали. У 2т.: Т1 /Упорядник івідповідальний редактор Ю.Д.Зайцев.
- Львів: Афіша, 2005. - 704 с: іл. [Серія: Україна XX століття. Енциклопедія
боротьби і репресій]
Документальний двотомник узагальнює діяльність підпільної Української загальнонародної
організації (УНФ-2), створеної 1961 р. в Долинському районі на Івано-Франківщині.
Вона ставила метою здобуття незалежності України шляхом всенародного референдуму,
мала понад 200 членів та симпатиків, представництво в більшості областей і
діяла до 1991 р. До першого тому ввійшли вступна стаття, програмні та організаційні
документи підпілля, матеріали слідства, суду та ув'язнення керівника організації
Миколи Крайника, залучені з архіву колишнього КДБ та інших джерел. Другий том
містить біограми підпільників, протокол і ухвали їх першого легального з'їзду,
публікації про таємну організацію, інтерв'ю упорядника з членами УЗНО (УНФ-2),
їх спогади. Обидві книги грунтовно ілюстровані, мають іменні покажчики
Марголіна Ірина, Ульяновський Василій
Київська обитель Святого Кирила. — К-: Либідь, 2005. — 352 с. 966-06-0403-3.
У книзі вперше представлена повна історія Кирилівської обителі упродовж XII—
XVIII ст. Пропонуються нові гіпотези щодо часу та обставин заснування храму,
його посвяти Св. Кирилу Александрійському, архітектурних особливостей та системи
фрескового розпису. На підставі нововіднайдених архівних документів детально
змальовано духовне та побутове життя монастиря — його ігуменів, братії, прочан,
як і систему господарювання та боротьбу за землі і рухоме майно, принципи й
обставини прийняття послушників і монахів, зв'язки обителі з козацтвом і Січчю.
Показана роль меценатів монастиря в його розвитку — кн. К. К. Острозького,
Є. Гулевичівни, Б. Хмельницького, М. Ханенка, І. Мазепи та ін. Розлого відтворена
історія відкриття давніх кирилівських фресок на початку 80-х років XIX ст.
А. Праховим та М. Врубелем. Глибоко аналізується "світ Врубеля",
його стінописи та ікони. Здійснено реконструкцію Кирилівського некрополя в
самому храмі, на монастирському подвір'ї та окремому Кирилівському цвинтарі.
Для широкого читацького загалу.
2005 рік
Степан Наливайко. Індоарійські таємниці України.-
К.: Видавничий центр „Просвіта”., 2004.- с.467.
„Індоарійські таємниці України” – друга книжка відомого сходознавця-індолога,
присвячена українсько-ірансько-індійським етнічним, мовним, історичним, міфологічним,
фольклорним і культурним зв’язкам.
У першій своїй книжці – „Таємниці розкриває санскрит” – автор наголошував,
що в цій царині нас очікує багато несподіванок та відкриттів. І нова книжка
повністю підтверджує його слова.
Широке залучення індійського та іранського мовного фактографічного і культурологічного
матеріалу дозволило по-новому осмислити давні й нинішні українські реалії,
пояснити низку винятково важливих для вітчизняної історії термінів та імен,
показати, що назви: Україна, Русь, українці, козак сягають тисячолітніх часових
глибин.
І що українська історія творилась рівнобіжно з історією найдавніших цивілізацій
світу.
Надбужанщина: Сокальщина, Радехівщина, Кам'янеччина,
Холмщина і Підляшшя, Берестейщина.: Іст.-мемуарний зб.-Том 4./Ред.кол.О.Романів,
І.Бриль, І.Вашків, Н.Гумницька, Р.Ковалюк, В.Леонюк, В.Прус, Б.Романів, Й.Романюк,
Б.Смоляк, О.Шаблій.- Львів-Торонто, 2004- С.964.
Збірник присвячений проблемам визвольної боротьби і суспільного життя українських
етнічних субрегіонів Надбужанщини у XX столітті, в їх протидії
польським, німецьким та російсько-більшовицьким окупантам. Збірник підготовлено
Науковим товариством ім. Шевченка з ініціативи Об'єднання
надбужанців в діаспорі, які випустили три попередні томи збірника. Особлива
увага звернена на болючі і складні процеси протидії українців окупантам,
ЯКІ ЗАСВІДЧУЮТЬ, ЩО НАДБУЖАНЩИНА БУЛА І ЗАЛИШАЄТЬСЯ ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИМ БАСТІОНОМ
УКРАЇНСТВА.
Особливу вимову мають матеріали про трагічну долю Холмської і Підляської земель,
що стали епіцентром польської експансії у XX ст. та етноциду, який отримав
своє продовження в українсько-польському протистоянні під час Другої світової
війни на Волині та в Галичині.
Вперше розглядається драматична доля Берестейщини — праісторичної української
землі, яка волею сталінського режиму відірвана від України і віддана на поталу
русифікації. Показано, що сучасний білоруський режим Лукашенка позбавляє етнічних
українців Берестейщини національно-культурних і мовних прав та репресує активістів
українського культурного руху.
Книга розрахована на широкі кола читачів, зокрема молоді, зацікавлених проблемами
української історії та краєзнавства.